Kültür  ve Sosyal İşler Müdürlüğü

TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ KOMİSYONU ÜYELERİNDEN BAŞKAN SANDAL A ZİYARET

Müdürlüğümüzden Haberler

TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ KOMİSYONU ÜYELERİNDEN BAŞKAN SANDAL A ZİYARET

Sandal, "Bayraklı İzmir'in kalbi, göz bebeği…"

İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu üyeleri, Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal'ı ziyaret etti. Bayraklı'nın kadın, çocuk ve gençliğe yönelik ilçede hayata geçirilmesi planlanan projelerini anlatan Başkan Sandal, "Bayraklı İzmir'in kalbi, göz bebeği ve biz, yarınlarımız için bambaşka bir kent yaratmak istiyoruz. Kentimize değer katacak her projeye varız" dedi.


Ziyarete İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu Başkanı Nilay Kökkılınç, Başkan Vekili Sıla İlgi Akkaş ve komisyon üyeleri İzel Zenginobuz Derinsu, Birgül Sural Üner, Gamze Gül Çamur ve Sultan İpekli ile beraber; Bayraklı Belediye Meclisi Kadın Erkek Eşitliği Komisyonu Başkanı Gönül Güngör ve Başkan Vekili Mukaddes Işın, Kültür ve Sosyal İşler ile Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürü Selda Arslan, Belediye Başkan Yardımcısı Tülay Şaroğlu katıldı. Toplantıda, Bayraklı Emek Dünyası Kadın Girişimi Üretim Ve İşletme Kooperatifi  ile ortak etkinliklerde birlikte hareket etmek için fikir alışverişinde bulunuldu, ilçede hayata geçirilecek projeler konuşuldu.


'Birlikte çalışacağız'

Kadınların toplumda eşit şartlarda var olması için projeler üretmek, sosyal hayata ve ekonomiye katılımlarını artırmak için çalışılmaya devam edileceği vurgulanan toplantıda Başkan Sandal, "Bayraklı İzmir'in yeni merkezi, kalbi, göz bebeği… Burada projelerimizle birlikte yapmak istediğimiz; Bayraklı'yı kadınların, gençlerin ve çocukların omuzlarında yükseltmek. Her alanda Büyükşehir Belediyemizle birlikte uyum içinde çalışıyoruz. Hedefimiz; görevdeki ilk 2 yılımızda yol, kaldırım, park, bahçe gibi çalışmaları tamamlayarak sonrasında vizyon projelerimize başlamak. Bunun içinde Dünya Çocuk ve Gençlik Kenti, kentsel dönüşüm, Smyrna'nın denizle buluşması, Altınyol'un yer altına alınması, Smyrna meydan projesi, Bornova ve Laka derelerinin cazibe merkezi haline getirilmesi, kavşakların temalı heykellerle donatılması, Sevgi Yolu sağlıklaştırması gibi projelerimiz yer alıyor. Bugüne kadar geldiğimiz sürede kurumsal yapımızı tamamlayarak, bir yandan da tasarruf tedbirlerimizle belediyemizin ekonomik anlamda düzlüğe çıkmasını sağladık. Amacımız Bayraklı'da yatağa aç giren vatandaşımızın ve maddi imkansızlıklar nedeniyle eğitimine devam edemeyen çocuğumuzun kalmaması. Bu anlamda her zaman vatandaşlarımızın ve öğrenci çocuklarımızın yanında olacağız. Hep birlikte yeni projelerle kentimiz için çalışmaya devam edeceğiz" dedi.


Başkan Sandal, komisyon üyelerine günün anısına kadın kooperatifi üyelerinin ürettiği el ürünlerinden armağan ederken, komisyon üyeleri de Başkan Sandal'a masa saati hediye etti. Ziyaretin ardından üyeler, meclis toplantı salonunda Bayraklı Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri, Spor ve Sağlık İşleri müdürlüklerinin çalışmalarını anlatan sunumları izledi. Ardından Çamkıran'da yapımı tamamlanma aşamasına gelen kreşi gezen ekip, Manavkuyu'da tekstil atölyesi yapılması planlanan Borgüç kurs merkezi'ni de inceledi. Komisyon üyeleri son olarak Bayraklı Emek Dünyası Kadın Girişimi Üretim Ve İşletme Kooperatifi'nin Osmangazi hizmet binası önündeki mutfağını ziyaret etti.

Diğer Haberler

UĞUR MUMCU BAYRAKLIDA ANILDI

Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu katledilişinin 27'inci yılında Bayraklı'da düzenlenen panel ve fotoğraf sergisiyle anıldı. 'Adalet ve Demokrasi' başlıklı etkinlikte Mumcu'nun kitaplarında anlattığı Türkiye ile günümüz Türkiye'si arasındaki tarihsel süreç ele alındı. 

Bayraklı Belediyesi tarafından Tepekule Kongre Merkezi Akdeniz Salonu'nda düzenlenen “Uğur Mumcu: Adalet ve Demokrasi” paneline Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, Gazeteci-Yazar Işık Kansu ve Marmara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Behlül Özkan konuşmacı olarak katıldı. Etkinlik öncesi katılımcılar Mumcu'nun hayatından kesitlere yer verilen Gürsel Gökçe’nin “Sönmeyen Işık Uğur Mumcu” sergisini ziyaret etti. Uğur Mumcu'nun 'Rabıta' kitabından örneklerin verildiği panelde ise, 30 yıl önce yazılanların günümüz Türkiye'sine ışık tuttuğu vurgulandı. Etkinliğe Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, eşi Aylin Sandal ve oğlu Yağız Sandal'ın yanı sıra, Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, Cumhuriyet Halk Partisi Bayraklı İlçe Başkanı Pınar Susmuş, İyi Parti Bayraklı İlçe Başkanı Erdinç Çobanoğlu, eski Bakanlardan Yaşar Okuyan ve çok sayıda vatandaş katıldı. Salonu tamamen dolduran yüzlerce izleyici, konuşmacıları dikkatle dinledi.

Özel: 'Bir kez daha gökkuşağını oluşturacağız'

Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel: Bu gece vesilesiyle faili meçhul tüm gazetecileri saygıyla, minnetle anıyorum. 27 yıl sonra bir kez daha Uğur Mumcu'nun işaret ettiği tehlikelerin bugün vardığı noktayı konuştuğumuz gecede görüyoruz ki; Uğur Mumcu'nun bıraktığı Türkiye'den çok daha geride bir Türkiye var. 180 ülke arasında basın özgürlüğü endeksinde 157. sıradayız. İsveç, Danimarka, Norveç gibi ülkeler ilk 5'te. Hukukun üstünlüğünde İran bizden daha önde. Orada şeriat hükümleri olmasına rağmen bizim hakim ve savcılardan daha özgürler. Ataol Behramoğlu'nun dediği gibi 'Gerek kalmadı korkmaya çünkü korkulan olmuştur' noktasında bir yerlerdeyiz ama hayat bir yandan devam ediyor. Tarihsel süreç içindeyiz. Kimsenin umutsuzluğa kapılmaya, biz kaybettik onlar kazandı demeye hakkı yok. Dış politika ve Türkiye'de siyaseti elinde bulunduranlara karşı kaçamayacağımız bir sorumluluğumuz var. Sandık bazen dile gelir konuşur duyabilene. Şunu söyler: 'Yapma.' 1 yıl önce verdiği yetki sonrası sandık sana 'dur' dedi, ancak alınan bir mesaj yok. İlk çağlardan beri insanlar nasıl davranıyorsa öyle davranacağız. İstanbul seçimlerini Kemal Kılıçdaroğlu'nun bir gökkuşağı gibi olan ittifak siyaseti kazandı. Büyükşehirler gibi birçok ili de gökkuşağı kazandı. Farklı renklerin, seslerin birbirine taviz vermeden, içine karışmadan ama birlikte olduğu bir siyasetle kazanıldı. Cumhuriyet, Atatürk devrimleri, bilim ve çağdaşlıkla sorunu olmayan herkesle birlikte bir kez daha gökkuşağını oluşturacağız" diye konuştu.

Kansu: Ayrışmaya kardeşlikle 'Hayır' dedik

Gazetece-Yazar Işık Kansu: Uğur Mumcu ile çalışmış gazetecilerden biri olarak yüzlerce panele katıldım. Böye kalabalığı ilk kez görüyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Aydınlanma yaşamış toplumlar nerede olsa geri düşmezler. Türkiye'nin demokratikleşme sürecine bakarsanız; 200 yıllık bir süreç var. Hep devrim ve karşı devrim süreci yaşanmış. Şu bir gerçek, Türkiye'de çağdaş uygarlıktan geriye düşmek zor. Son yerel seçimde de gördük. Toplumdaki ikileştirmeye, kindarlaştırmaya biz kardeşlikle 'hayır' dedik. Nerede dedik? Büyükşehirlerde 'yeter' dedik. Müthiş bir sağduyuyla 'dur' dedik. O nedenle karamsarlığa gerek yok.

Özkan: "Türkiye fabrika ayarlarına dönmeli"

Marmara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Behlül Özkan: "Kendinize olan güveninizin düşük olmaması lazım. Müslüman kardeşler ideolojisi Türkiye'de güçlü lobisi olan bir örgüt. Dış politikada ülke değerleri, çıkarları değil, İslami değerler ön planda. Orta doğu ülkeleriyle savaşarak değil, bunlarla uzlaşarak ülke çıkarlarını düşünerek hareket edilmeli. Ruslarla 'düşman olma', Arap'ların 'iç işlerine karışma', Ortadoğu ile 'savaşma' diyen Atatürk'ün söylediklerinin tam aksi işler yaparak, herkesle kavgalı hale geldik. Cumhuriyetin kurulduğu ilk halinde izlenilen yol gibi fabrika ayarlarına geri dönülmesi gerekiyor. Atılan tüm adımlar siyasal İslam'ın ideolojik takıntılardan dolayı milli çıkarlar gözetilmeksizin atılıyor ve bu da başımıza bela oluyor.

Etkinlik sonunda Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, konuşmacılara ve fotoğraf sanatçısı Gürsel Gökçe’ye teşekkür plaketi ve çiçek takdim etti.

DEVAMI

BAYRAKLIDA MAHREMİYET EĞİTİMİ

Bayraklı Belediyesi ve Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği (UCİM) arasında imzalanan protokol kapsamında başlatılan farkındalık eğitimleri devam ediyor. Bu kapsamda düzenlenen 'Çocuklara mahremiyet eğitimi nasıl verilmeli' başlıklı seminere aileler büyük ilgi gösterdi.

 

Postacılar İsmet İnönü Kültür Merkezi Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen etkinlikte UCİM İzmir Koordinatörü Avukat Candan Tekin Çekiç, İletişim Koordinatörü  Avukat Yeşim Aydın ve Psikolojik Danışman Filiz Budak, katılımcılara önemli bilgiler aktardı. Konuşmacılar, çocuk istismarı ve türleri, çocuklara özel bölgelerinin öğretilmesi, istismarın önlenmesi ve yapılması gerekenleri anlattı. Açılış konuşmasında UCİM'i tanıtan Candan Tekin Çekiç, derneğin amacı, çalışma prensibi ve misyonu ile ilgili bilgiler verdi. Avukat Yeşim Aydın ise çocuk istismarının Türk Ceza Kanunu’ndaki yerini, çocuklara karşı işlenen suçların cezalarını ve bu suçların sonuçlarını özetledi.

 

Ailelere, çocuklarını istismardan nasıl koruyacaklarına dair yol gösteren Psikolojik Danışman Filiz Budak ise fiziksel ve duygusal istismar arasındaki farkı, çocuğa özel bölgelerinin öğretilmesinin önemini anlattı. Fiziksel, cinsel ve duygusal istismar hakkında bilgi veren Budak, şunları söyledi: “Çocuğun, kendisinden en az 6 yaş büyük kişi veya kişiler tarafından cinsel haz amacı güderek, zorla ya da ikna edilerek kullanılması cinsel istismardır. Cinsel istismar türleri temas içermeyen, cinsel dokunma ve cinsel sömürme olarak görülebilir. Çocuğun kısıtlı olarak zarara uğratılması ya da fiziksel olarak bir cezaya çarptırılması duygusal istismardır. Hasar durumu ve sonuçları somut olarak gözlenebildiği için en kolay tespit edilebilen istismar türüdür. Duygusal istismarın görüldüğü davranışları çocuğa bağırma, korkutup yıldırma, reddetme, aşağılama  tehdit etme gibi sıralayabiliriz. Fiziksel ihmal ise çocuğun ailesi ya da bakıcısı tarafından, yaşamı için gerekli ihtiyaçlarından yoksun bırakılmasıdır.”

 

İstismar konusunda aileleri uyaran ve katılımcılara “Çocuklarınızı dinleyin” önerisinde bulunan Budak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Çocukların anlattıklarına inanın. Çünkü onlar olayları saf ve temiz haliyle size aktarır. Bunun için onlarla konuşun, oyunlar oynayın, birlikte ortak çalışmalar yapın, iş yerinizdeki olayları anlatın. Olumlu ya da olumsuz fark etmez başınıza gelenlerden bahsedin. O da sizinle bir çok şeyi paylaşmayı öğrenir. Başına gelebilecek kötü olayları anlatırken beyaz ve siyah gibi ayrımlar yaparak anlatın. Çocuklarınızın yanında cinsel ilişkiye girmeyin. Evin içindeki giyim tarzınıza dikkat edin. Siz nasıl davranırsanız, dışarıda böyle bir şeyin normal olduğunu düşünerek hareket edeceklerdir.  Özel bölgelerin öğretilmesi yine önemli konulardan biri. İster çok yakını olsun, isterse dışarıda tanıştığı ya da tanıştığınız biri olsun, onların özel bölgelerine dokunulamayacağını anlatın. Çocuklarınıza, kendi bedenlerinin kararlarını kendilerinin vereceğini anlatın. “

 

Konuşmaların ardından, katılımcılara, çocukların özel bölgelerini oyunlarla anlatan broşürler dağıtıldı. Eğitimin ardından Bayraklı Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Selda Arslan; UCİM İzmir Koordinatörü Avukat Candan Tekin Çekiç, İletişim Koordinatörü Avukat Yeşim Aydın ve Psikolojik Danışman Filiz Budak’a katkılarından dolayı teşekkür plaketi ve çiçek takdim etti.

DEVAMI

Müdür

baskan
Selda ARSLAN
Kültür ve Sosyal İşler Müdürü

Etkinlik Takvimi