Kültür  ve Sosyal İşler Müdürlüğü

BAYRAKLI DA KADINLAR MUTFAK KURUYOR

Müdürlüğümüzden Haberler

BAYRAKLI DA KADINLAR  MUTFAK  KURUYOR

Hafta içi her gün sıcak yemek yapıp, satacaklar

Bayraklı Belediyesi Kadın Kooepratifi üyeleri, Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan program kapsamında Osmangazi hizmet binası önündeki kafeyi mutfağa dönüştürüyor. Kadınların sosyal hayata katılımlarını artırmak ve ekonomik gelir elde etmelerini sağlamak amacıyla geliştirilen projede kadınlar, gıda ürünleri üretip satacak.


Kadınların istihdam oranının artırılması, ekonomik özgürlüğe kavuşması ve sosyal hayata katılımlarının desteklenmesine yönelik çalışmalarını sürdüren Bayraklı Emek Dünyası Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, geliştirilen projeyle mutfak kurup, gıda üretimi yapacak. Bayraklılı kadınlar, Osmangazi Hizmet Binası önündeki kafede 4 çeşit sıcak yemek, unlu mamuller ve çeşitli gıda ürünleri satarak, özel günler için de organizasyon hizmetleri verecek.


'Bayraklı kadın eli'

Ticaret Bakanlığı, Esnaf ve Sanatkârlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü'nün 'Kooperatiflerin Desteklenmesi Programı' çerçevesinde harekete geçen kooperatif üyeleri, kurulacak mutfakta hijyenik ortamda üretilecek ürünlerle vatandaşlara kaliteli, güvenli, sağlıklı ve uygun fiyatlı yiyecekler sunacak. 'Bayraklı Kadın Eli' uygulaması kapsamında ihtiyaç sahibi ailelerin çocukları yemek servisinden ücretsiz faydalanabilecek. Ayrıca gün sonunda artan yiyecekler, barınaklardaki can dostlara gönderilecek. Kooperatiften elde edilecek kazançla, ihtiyaç sahibi öğrencilerin okul giderleri sağlanacak ve başarılı öğrencilere burs verilecek. Çalışmaları başlayan proje için gerekli teçhizatların alımına başlanırken, Ekim ayında üretime geçilmesi hedefleniyor.


Kooperatif geliri çocuklara harcanacak

Kooperatif Başkanı Selda Arslan, "Ticaret Bakanlığı'nın hibe programına başvurduk ve istihdam ile mutfak projelerimiz kabul edildi. Amacımız kadınlarımızın sosyal hayata ve ekonomiye katılımlarını sağlamak. Ekim ayında başlayacağımız proje kapsamında mutfak hizmetiyle günlük yemek ve unlu mamul üretimi yapılacak. Ayrıca organizasyon hizmetleri de verilecek. Bu kapsamda 1 kadın aşçı istihdam ettik. Buradan elde edilecek gelir, kadınlarımız arasında bölüştürülecek. Kooperatifimizin elde ettiği kazançla da eğitim alan çocuklarımızı destekleyeceğiz. Kooperatifteki kadınlarımıza eğitim vererek, dönüşümlü olarak bu mutfakta görev almalarını sağlayacağız. Tüm kadınlarımızı projeye destek olmaya davet ediyoruz" diye konuştu.


'Her zaman yanınızdayız'

Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, "Kadınların istihdamı, sosyal hayata, ekonomiye katılmaları, emeklerinin karşılığını alarak güçlenmeleri çok önemli. Kadınlar güçlendikçe, sosyal ve ekonomik hayatta daha etkin rol oynayabilirler. Kadınlarımızı bu girişimlerinden dolayı kutluyorum. Projede emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Kadınlarımızın her zaman yanında olacağız" dedi.

Diğer Haberler

ÇOCUK VE GENÇLİK MECLİSİ KURULUYOR

Çocuk ve Gençlik Meclisi kuruluyor.
Başvurular 1-31 Ocak tarihleri arasında Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğünden ve ınternet sitemiz olan www.bayraklibelstok.com/kulturm adresinden alinacaktir. 1 Ocaktan önceki başvurular işleme alınamayacaktır.
(Çocuk meclisimizde yaş sınırımız 8-15 yaş aralığındadır)
(Gençlik meclisimizde yaş sınırımız 16-30 yaş aralığındadır)

DEVAMI

YENİ YIL STANTLARIMIZI AÇIYORUZ

Kadın Kooperatifi ve kursiyerlerimizin emeklerinin sergileneceği 75. Yıl Parkı’ndaki “Yeni Yıl” stantlarımızı Köy Koop Başkanı Sayın Neptün Soyer’in katılımıyla açıyoruz.

23 Aralık günü yapacağımız açılışa tüm yurttaşlarımızı bekleriz.

DEVAMI

Müdür

baskan
Selda ARSLAN
Kültür ve Sosyal İşler Müdürü

Etkinlik Takvimi