Kültür  ve Sosyal İşler Müdürlüğü

BAYRAKLI DA AŞURE GÜNÜ

İlçemizden Haberler

BAYRAKLI DA  AŞURE GÜNÜ

Bayraklı Belediyesi, Nafiz Gürman Mahallesi’nde bulunan Aşık Mahzuni Şerif Kültür Merkezi Cemevi’nde aşure etkinliği düzenledi. Törende konuşan Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, tutulan oruçların kabul olmasını dileyerek, “Aşure Günü’nün dostluğa, barışa, kardeşliğe vesile olmasını diliyorum” dedi.


Aşurenin birlik, beraberlik ve kardeşlik anlamına geldiğini ifade eden Başkan Sandal, “Bu günler bizim adımıza önemli günler. Çünkü bu günler, birlikte yürüyebilmek, dost olabilmek, kardeş olabilmek ve herkese aynı gözle bakmak demek. Doğruluktan, ahlaktan yana olmak demek. Bir belediye başkanı olarak, çalmamak, çırpmamak, fakir fukaranın hakkını gözetmek demek. Liyakat demek. Biz bu ahlak ve vicdanla hareket ediyoruz. Bu nedenledir ki geldiğimiz bu yoldan asla geri dönmeyiz” diye konuştu.


Başkan Serdar Sandal’ın ardından söz alan Dede Özdoğuş Sağlam da, şunları söyledi: “Burada bizim pişirdiğimiz aşure lokması, aslında dünya görüşümüzü yansıtmaktadır. Farklı bölgelerden gelen üzüm, nohut, fındık, buğday bir arada kaynarken, kendi tadını, rengini kokusunu o aşureye nasıl yansıtıyorsa, toplumumuz da böyle olmalı. Farklı bölgelerden gelen canlar olarak, birbirimizin inancına, kültürüne, dinine müdahale etmeksizin, birbirimizin geleneğine saygı duyarak, fakat kendi özelliğimizi de koruyarak bu hoşgörü ateşinde pişersek aynı bu aşure gibi güzel bir lezzeti toplum oluruz.”


Etkinliğe Başkan Sandal’ın yanı sıra meclis üyeleri, muhtar ve vatandaşlar katıldı. Konuşmaların ardından Aşure duası okundu ve Başkan Sandal ile Dede Özdoğuş Sağlam, birlikte aşure kardı. Dev kazanda pişen aşure, daha sonra vatandaşlara dağıtıldı.

Diğer Haberler

BAYRAKLI, TRAVEL TURKEY’DE

Bayraklı Belediyesi, 5-7 Aralık tarihleri arasında bu yıl 13'üncüsü düzenlenecek uluslararası turizm fuarı Travel Turkey İzmir'e katılacak. İlçenin turizm ve tarih alanındaki değerleriyle, projelerinin tanıtılacağı stant, Gaziemir Fuar alanı A holünde ziyaretçilerini ağırlayacak. Bayraklı'yı dünyaya tanıtmak istediklerini belirten Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, "Projelerimizle başka bir Bayraklı yaratacağız" dedi.


İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilecek Travel Turkey İzmir Uluslararası Turizm Fuar ve Kongresi, kapılarını 13'üncü kez dünya turizmine açmaya hazırlanıyor. İnsanlık tarihinin sıfır noktası olarak adlandırılan Şanlıurfa'daki “Göbeklitepe’’ teması ile 5-7 Aralık tarihlerinde ziyaretçilerini ağırlayacak fuarda, Bayraklı Belediyesi de ilçeyi ve projelerini tanıtacak. 99 metrekarelik standıyla Gaziemir Fuar Alanındaki A holünde yer alacak Bayraklı Belediyesi, broşürler ve bilgilendirmelerle ilçenin turizm potansiyelini anlatacak.  


Turizm kenti Bayraklı
Bayraklı'nın turizm potansiyelinin uluslararası arenada tanıtılması bakımından fuarın büyük önem taşıdığını belirten Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, "Bayraklımızın sahip olduğu değerleri ve belediye olarak yapmak istediklerimizi anlatacağız. Bu kapsamda, Bayraklı’nın yeni kent kimliğinin simgelerinden biri olacak Smyrna Meydanı ve Smyrna Kent Müzesi projesini hazırlıyoruz. Aşamalı olarak Bayraklı’nın üç ana bölgesinde çeşitli cadde ve kavşaklar heykeller, süs havuzları, rölyefler ve çeşitli aydınlatma planları ile canlandırılacak. Böylece eski Smyrna Antik Kenti, Bayraklı Sevgi Yolu ve Bayraklı kentsel SİT alanı bütünleşecek" dedi.

Dünya Çocuk ve Gençlik Kenti
Bayraklı’yı dünya çocuklarının ve gençlerinin buluşma noktası yapmak istediklerini dile getiren Başkan Sandal, “Dünya Çocuk ve Gençlik Kenti vizyon projemiz kapsamında Doğançay'a da bir gençlik köyü kazandırmak istiyoruz. Ayrıca, Bornova Laka derelerini ıslah edip, çevrelerinde birçok sosyal tesisin bulunduğu, içinde teknelerin dolaştığı bir cazibe merkezi haline dönüştürmeyi hedefliyoruz. Dünyanın birçok yerinden kruvaziyer gemilerle gelen turistler, küçük teknelerle Smyrna Meydanına gelip, oradan 5 bin yıllık Smyrna höyüğünü ve kuracağımız müzeyi ziyaret edebilecek. Ayrıca halkımız, tıpkı Eskişehir’deki Porsuk Çayı örneğindeki gibi derelerimizin etrafındaki sosyal donatı alanlarında vakit geçirebilecek" diye konuştu. 

DEVAMI

BAŞKAN SANDAL 5 YIL İÇİNDE BAMBAŞKA BİR KENT YARATACAĞIZ

Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, 2020’nin önemli projelerin temellerinin atılacağı bir yıl olacağını belirterek, “Yeni bir kent yaratmaya geldik. Göreceksiniz, Bayraklı  5 yıl içinde dokusuyla, yapısıyla, çehresiyle bambaşka bir kent olacak” dedi.


‘İDARE ETMEYE DEĞİL, DÜZELTMEYE GELDİK’

Başkan Sandal, meclis toplantı salonu ve Doğançay şantiyesinde düzenlenen iki ayrı yeni yıl kutlamasında, belediye çalışanları, muhtarlar ve meclis üyeleriyle buluştu. Doğançay’daki yeni yıl kutlamasına Cumhuriyet Halk Partisi Bayraklı İlçe Başkanı Pınar Susmuş da katıldı. Bayraklı’nın birikmiş sorunlarını çözmek için yola çıktıklarını belirten Başkan Sandal, “Barış içinde, kardeşlik içinde, hoşgörü içinde vatandaşın lehine işler yapalım istiyoruz. Sorunlarımız vardı, dertlerimiz vardı, sıkıntılarımız vardı, bunları aşıyoruz. Büyükşehrimizle barıştık. Büyükşehir’in en az 700-800 milyon liralık bir katkısı olacak 5 yıl içinde Bayraklı’ya. Muhtarlarımızla barıştık, kamu kurum ve kuruluşlarıyla barıştık, vatandaşla barıştık, meslek odalarıyla barıştık. Bu Bayraklı adına önemli bir adım. Geldiğimiz süre zarfında Bayraklı’yı tanımak, bunlara uygun projeler üretmek için zaman kaybetmedik. Zaten bildiğimiz meselelerin çözümlerini geldiğimizde beraber getirdik. Hazırlıklarımızı yaptık. 2020 bizim için bütün projelerimizin yavaş yavaş hayata geçeceği, startının verileceği bir yıl olacak. Yeni bir kent yaratmaya geldik. Altını çiziyorum. İdare etmeye değil, düzeltmeye geldik. Ve bunun sonuçlarını önümüzdeki yıl hep beraber göreceğiz” diye konuştu.


‘VATANDAŞIN DERDİNE DERMAN OLACAĞIZ’

Bayraklı’da iyi bir ekip olduğunu kaydeden Başkan Sandal, bundan sonra daha sağlıklı, nitelikli işlerin yapılacağını vurguladı. Önümüzdeki yıl başlayacak projeler hakkında bilgi veren Başkan Sandal, şunları söyledi: “Kentsel dönüşümle ilgili, 60 hektarlık alanda çok kısa sürede çalışmalara başlıyoruz. Aynı şekilde, Altınyol’un yer altına alınması, Bornova ve Laka derelerinin çevresinin cazibe merkezine dönüştürülmesiyle ilgili çalışmalar da bu yıl başlıyor. Doğançay’da planladığımız Dünya Çocuk ve Gençlik Köyü projemiz bir yarışma ile belirlenecekti. Zaman kaybı olmasın diye, Büyükşehir Belediye Başkanımızın da talimatıyla, yarışmaya gitmeden, kendi ekiplerimiz Büyükşehir ile ortak çalışarak bu projeyi hayata geçirecek. Kreşlerimiz bu yıl içinde hizmete girmeye başlayacak. Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğümüz yeni bir kart hazırlığında. Bu kartla 2 bin yoksul ailemizin derdine derman olacağız. Okula gidemeyen çocuklarımıza destek olup, gıda, kırtasiye ihtiyacı ve harçlıklarını karşılayacağız. Göreceksiniz Bayraklı önümüzdeki 5 yıl içinde dokusuyla, çehresiyle, yapısıyla bambaşka bir kente dönüşecek. Bunun önünde kimsenin durabilme şansı yok.”


‘ÇALIŞANIMIZIN YANINDAYIZ’

Yılbaşı itibariyle sözleşmeli personelin işine son verileceğine dair dedikodular üretildiğini söyleyen Başkan Sandal, “Tekrar söylüyorum. Benim ve yakın çalışma arkadaşlarımın tek bir özelliği var. Hepsi emek cephesinde. Hiçbir arkadaşımın, kim olursa olsun, siyasal görüşü, inancı, kimliği ne olursa olsun, işiyle, aşıyla, ekmeğiyle oynama düşüncemiz yok. İşini iyi yapan, vatandaşa hizmet eden her çalışan arkadaşımızın başımızın üzerinde yeri var. Ama işini yapmayan, bu konuda ısrar eden arkadaşlara karşı bizim gerekli tedbirleri almamız da boynumuzun borcu. Biz iş yapıyoruz, birileri eleştiriyor. 40 milyon lira borç ödedik” dedi.


‘VATANDAŞIN PARASINI YEDİRMEM’

Ayda 3-3.5 milyon lira tasarruf ettiklerini ifade eden Başkan Sandal, bazı çevrelerin bundan rahatsızlık duyduğunu dile getirerek, şöyle devam etti: “Birileri fakir fukaranın hakkını bir tarafa bırakıp kendilerine isteyebilir. Bu kişilerin Bayraklı Belediyesi’nin kaynaklarını kendilerine çevirmekle ilgili hedefleri, düşünceleri, hayalleri varsa, inanın bu çabaların hepsi boşunadır. Bu hikayeyi hep anlatıyorum: Belediyeye 150 liralık vergi borcu olan bir teyzemiz mahalle ziyaretleri sırasında bana ‘Başkanım bunu 100 lira yapalım. 80 lira param var. 20 lira da komşudan alıp borcumu yatırayım’ dedi. Ben, o teyzeden aldığım 80 TL’yi çar çakala yedirmem. Bu kadar net. Geçmişimizle, duruşumuzla, ahlakımızla, vicdanımızla,  duruşumuzla geldiğimiz yeri biliyoruz. Hiç kimseye, hiçbir güce boyun eğmeyeceğimizi buradan söylüyorum. “

Başkan Sandal, konuşmasının ardından muhtarlar, meclis üyeleri ve çalışanlarla birlikte yılbaşı pastasını kesti. 

DEVAMI

Müdür

baskan
Selda ARSLAN
Kültür ve Sosyal İşler Müdürü

Etkinlik Takvimi